Dlaczego nie warto rejestrować siedziby firmy w domu?

Masz dość ciągłych awizo? Długiego oczekiwania na listonosza? Upubliczniania swojego adresu zamieszkania? Wyliczania proporcji kosztów z prywatnego mieszkania? Kontroli z Urzędu Skarbowego? Mieszania życia prywatnego ze służbowym? Lub może po prostu właśnie otwierasz własną działalność gospodarczą?

Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedź brzmi TAK, nie czekaj i podejmij działania związane z zarejestrowaniem adresu siedziby swojej firmy w naszym Wirtualnym Biurze.

Dlaczego nie warto rejestrować siedziby firmy w domu?

  • Adres Twojego zamieszkania zostaje upubliczniony, widnieje w Internecie oraz wszystkich dokumentach, przez co bardzo ciężko jest oddzielić sprawy prywatne od firmowych.

Najem Wirtualnego Biura buduje profesjonalny wizerunek Twojej firmy.

  • Przy rejestracji siedziby w miejscu zamieszkania konieczne jest wyliczanie proporcji przy rozliczaniu kosztów. Wzrasta również stawka podatku od nieruchomości.

W przypadku najmu Wirtualnego Biura masz możliwość rozliczania 100% kosztów.

  • Odbywane rozmowy czy spotkania biznesowe w domu mogą być problematyczne.

Wirtualne Biuro daje również możliwość wynajmowania sali konferencyjnej z klimatyzacją, WI-FI, flipchartem, projektorem, kawą i wodą.

  • Siedziba firmy w domu często zobowiązuje do zakupu niezbędnego sprzętu do wyposażenia biura.

W Wirtualnym Biurze wszystko jest już na miejscu.

  • Doręczana korespondencja wiąże się z oczekiwaniem na kuriera lub listonosza pod adresem zamieszkania.

W Wirtualnym Biurze masz gwarancję odbioru, ponieważ pracujemy w każdy dzień roboczy w tygodniu. Istnieje możliwość skanowania każdego listu lub informowania o jego doręczeniu, a przychodzisz po niego w dogodnym dla Ciebie momencie.

 

Już wiesz, że Wirtualne Biuro to właśnie to, czego potrzebujesz? A może jeszcze nie jesteś pewien i chcesz porozmawiać o szczegółach?

Napisz do nas lub zadzwoń!

Tel.: +48 575 985 540

E-mail: biuro@e-wirtualnebiuro.com

KONTAKT >>>